AnasayfaFabrikaİletişim

KÜLTÜRÜMÜZÜN EN ÖZEL TATLILARDAN BİRİ: İRMİK HELVASI

Kategori Tarifler
March 17, 2022
1 dk okuma
KÜLTÜRÜMÜZÜN EN ÖZEL TATLILARDAN BİRİ: İRMİK HELVASI

Yaşadığımız bereketli topraklardan gelen en özel kazanımlardan birisi de şüphesiz zengin çeşitliliğiyle Osmanlı Mutfağı… Damak tadıyla şifanın bir çatı altında harmanlanıp, mükellef lezzetlere dönüşmesi olarak tanımlayabileceğimiz Osmanlı Mutfağının olmazsa olmaz lezzetlerinden birisi de şüphesiz helvadır. Helvanın ondan fazla çeşidi var ama aralarında biri var ki belki de en özeli… Tereyağında kavrulan fıstık ve irmiğin şerbetle buluşmasıyla ortaya çıkan eşsiz lezzet: İrmik Helvası…  

Gelenek ve göreneklerimize göre doğum, ölüm ve kandil gibi maneviyatı yüksek günlerde kavrulup dağıtılmasıyla bütünleşmesi bu lezzeti diğerlerine nazaran daha özel kılıyor. Paylaşmayı, yemeyi yedirmeyi seven bu toprağın insanları yaptıkları irmik helvasını, tanıdık tanımadık gözetmeksizin herkese dağıtırlar.

Yüzyıllardır süre gelen bu geleneği devam ettirebilmek için Silver döküm yayvan tencerede mis kokusu ve iştah kabartan lezzetiyle irmik helvası yaptık. Ve Silver demir döküm oval tabaklarda sunduk. Zincir helvacılardaki gibi irmik helvasını dondurma ile yemeyi sevenler için de Silver Emaye tabaklarda içerisine Maraş dondurması koyarak servis ettik ve uzadıkça uzayan lezzete kavuştuk.

Bugünün kandil olması vesilesiyle leziz irmik helvası yapıp yüzyıllardır süre gelen geleceğimizin bir parçası olarak hem kendinizi hem de tanıdık tanımadık herkese ikram ederek birçok kişiyi sevindirebilirsiniz.  

Malzemeler: 

 • 125 gr tereyağı  
 • 46 gr çam fıstığı 
 • 2 su bardağı irmik 
 • 1,5 su bardağı su 
 • 1,5 su bardağı süt  
 • 1,5 su bardağı toz şeker 

Servis İçin: 

 • Tahin 
 • Maraş dondurması 
 • Toz tarçın 

Yapılışı: 

 1. Silver Demir döküm (24 cm)yayvan tenceremizi orta ateşe alıyoruz. 
 2. Isınan Silver Demir döküm  (24 cm)yayvan tenceremize tereyağımızı koyuyoruz. Eriyen tereyağının içerisine çam fıstıkları da ilave edip ortalama 3 dakika kavuruyoruz. 
 3. Kavrulan fıstıkların üzerine irmiği ilave edip kavurmaya başlıyoruz. 
 4. Diğer yandan Silver  Emaye kasede şerbeti için toz şeker, süt ve suyu alıp, şeker eriyene kadar karıştırıyoruz. 
 5. Silver demir döküm yayvan tenceremizdeki irmiği kısık ateşe alıp kavrulup pembe rengi alana kadar sabırla karıştırıyoruz. 
 6. Sabırla karıştırıp rengini alan irmiği şerbetle buluşturuyoruz. 
 7. 3-4 dakika daha karıştırıp şerbetini çekmeye yakınken ocağın altını söndürüyoruz. 
 8. Silver demir döküm yayvan tenceremizin kapağını kapatıp 5-6 dakika demlenmeye bırakıyoruz. 
 9. Demlenen irmik helvamız artık servise hazır.  İster dondurma ister tahin, tarçın  isterseniz de hepsini ilave ederek servis yapın her şekilde tadan herkesin yüzünde kocaman gülümsemeler yaratacağına emin olabilirsiniz ☺▪

İrmik helvası tarifimizi denediğinizde Silver Mutfak olarak bizleri de etiketlemeyi unutmayın. Silver Mutfak ailesi olarak kandilinizi kutluyor ve nefis irmik helvamızın ağzınızı tatlandırmasını diliyoruz ☺▪


Tags

#İrmikHelvası#Helva#Halva
Önceki Yazı
KAYSERİ YAĞLAMASI

Tuğçe Yıldırım

Benzer Yazılar

DEMİR DÖKÜM TAVADA, TAVA KURABİYE
August 14, 2022
1 min
© 2022,Silver A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır
feliXart tarafından ❤️ ile geliştirilmiştir.

Alışveriş YapFabrikaİletişim